سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور: بیش از هزار مهدکودک در کانون‌های مساجد کشور راه‌اندازی می‌شود


رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، گفت: بیش از هزار مهدکودک در سال آینده در سطح کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش ایکنا از هرمزگان،پنجمین همایش «نقش زنان در تداوم انقلاب و تحقق تمدن نوین اسلامی» چهارشنبه ۱۵ اسفندماه در سالن آمفی‌تئاتر حسینیه عاشقان ثارالله که با حضور رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور و مسئولین و رابطین واحد خواهران کانون‌های فرهنگی هنری مساجد سراسر استان هرمزگان برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حبیب رضا ارزانی مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور در این  همایش با تأکید بر نقش زنان در تداوم انقلاب و تحقق تمدن نوین اسلامی اظهار کرد:چشم‌اندازی را برای سال ۱۴۱۴ ترسیم کرده‌ایم که بر اساس آن، کانون‌ها باید جریان سازی همزیستی مؤمنانه و حل مشکلات اجتماعی محله را در دستور کار قرار دهند.
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور بیان کرد: مسجد، مرکز اتصال و واسطه زمین و آسمان است، ما معتقدیم انسان امروزی برای حفظ دین خود، چاره‌ای جز پناه بردن به مسجد ندارد.
جهت حل آسیب‌های اجتماعی  به مسجد نیاز داریم
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مساجد ما برای سده‌ها منشأ نهضت‌های مهم اسلامی بوده‌اند و امروز نیز برای تداوم نهضت انقلاب اسلامی و حل آسیب‌های اجتماعی که شاید سر راه ما باشد، به مسجد نیاز داریم.
ارزانی اظهار کرد:کانون‌های فرهنگی هنری مساجد تنها نهادی هستند که ارتباطات درون شبکه‌ای در داخل و حتی خارج از کشور ایجاد می‌کند.
این مقام مسئول با تأکید بر اینکه استارت اولیه کار بین مساجد ایران و کشور‌های عراق و لبنان زده‌شده است، افزود: در طول مدت ۴۰ سالی که از عمر انقلاب می‌گذرد سطح ارتباط مردم ما با سایر مردمان کشور‌ها ضعیف بوده است و در این زمینه ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد برای تقویت ارتباط و بهره‌گیری از تجارب موفق در مرحله نخست طی سال جاری مدیران ۱۰ کانون فرهنگی هنری مساجد را به کشور لبنان اعزام کرده است.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: تأسیس کانون‌های فرهنگی هنری در دل مساجد از ثمرات پر خیر و برکت انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است 
وی تصریح کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجد مصداق واقعی شجره طیبه‌اند که می‌تواند تقویت‌کننده ارتباطات فعالان مسجدی در داخل و خارج از کشور باشد.
بیش از ۲ میلیون نفر عضو در سامانه بچه‌های مسجد به ثبت رسیده است
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۳ هزار کانون با بیش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر عضو در سامانه بچه‌های مسجد به ثبت رسیده است که هزار کانون با ۱۲۹ هزار عضو به استان هرمزگان اختصاص دارد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین ارزانی ادامه داد: به زودی پلتفرمی طراحی می‌شود که فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در حوزه‌های مختلف در آن به ثبت می‌رسد و کانون‌ها در این فضا لحظه به لحظه می‌توانند امتیاز و رتبه‌بندی خود را مشاهده کنند؛ و‌ی نقش ستاد هماهنگی را حمایتی دانست و گفت: کانون‌های فرهنگی هنری طرح‌های خود را در این سامانه بارگذاری می‌کنند و ستاد نیز بخشی از حمایت‌ها را خود مشارکت می‌کند و بخشی دیگر را نیز از طریق جلب حمایت دستگاه‌های مرتبط با موضوع طرح تأمین خواهد کرد و مابقی نیز از محل جلب مشارکت‌های مردمی صورت می‌پذیرد.
متأسفانه از تربیت قبل از پیش‌دبستان غفلت کرده‌ایم
رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های مساجد کشور در ادامه به تفاهم‌نامه این ستاد با سازمان بهزیستی اشاره کرد و افزود: متأسفانه از تربیت قبل از پیش‌دبستان غفلت کرده‌ایم و از همین رو نیز با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با بهزیستی درصدد راه‌اندازی مهد‌های کودک در کانون‌ها هستیم.
وی اضافه کرد: بیش از هزار مهدکودک در سال آینده در سطح کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور راه‌اندازی می‌شود که برای مناطق محروم، روستا‌ها و حاشیه شهر‌ها تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته‌شده است.
کانون‌های فرهنگی مساجدی که ظرفیت دایر کردن مهدکودک دارند درخواست‌های خود را  ارائه دهند
ارزانی از راه‌اندازی مهدکودک در کانون‌ها به عنوان بهترین و اثرگذارترین کار فرهنگی تربیتی نام برد و بیان کرد: کانون‌های فرهنگی هنری مساجدی که ظرفیت لازم برای دایر کردن مهدکودک دارند می‌توانند درخواست‌های خود را به دبیرخانه‌های استانی ارائه دهند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود، با تأکید بر اینکه آموزش کار جمعی باید در دستور کار کانون‌های فرهنگی هنری مساجد قرار گیرد، تصریح کرد: کشور ما درزمینهٔ رشد مقالات علمی و پژوهشی در سطح خاورمیانه حرف اول را می‌زند، اما مشارکت اجتماعی و کار جمعی را فرانگرفته‌ایم و ازاین‌رو ضرورت دارد که کانون‌ها در این زمینه به صورت جدی، با برنامه و هدفمند ورود پیدا کنند.
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری (حفظه الله) عرصه‌هایی که بانوان بیان نقش‌آفرین باشند را بیان فرموده‌اند، افزود: علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، سبک زندگی ازجمله این عرصه‌هاست.


کد خبر : 538045 تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۲۳
ارسال نظر