یکشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

پیام حضرت آیت الله سبحانی به پنجمین همایش شیوه های نوین در گیلان


حضرت آیت الله العظمی سبحانی به برگزاری پنجمین همایش شیوه های نوین در تدریس و تبلیغ معارف نوین پیامی ارسال کرد.

ه گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان، حضرت آیت الله العظمی جعفر سبحانی، یکی از مراجع تقلید طی پیامی به برگزاری پنجمین همایش شیوه های نوین در تدریس و تبلیغ معارف دینی در گیلان با اشاره به آیه39 سوره احزاب آورده است: کسانی که تبلیغ رسالت های الهی می کردند و تنها از او می ترسیدند و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند، همین بس که خداوند حسابگر است.

هر چند خطاب آیه شریفه به پیامبران الهی و اوصیا آنان است، ولی ملاکا همه کسانی را که به امر تبلیغ برخاسته اند، در بر می گیرد که سخن حق و پیام الهی را بدون بیم و هراس از کسی یا مقامی بازگو می کنند و خدا را ناظر اعمال و رفتارشان می بینند.


در آیه دیگر قرآن کریم شعار همه پیامبران را گوشزد می کند که: ان اجری الا علی الله.

تو گویی پیامبران با درخواست چنین پاداشی می خواهند ما را با اهل کمال پیوند دهند و در نتیجه راه سعادت را برای ما بگشایند، زیرا چنین درخواست پیش از آنکه به سود او باشد، به نفع جامعه است، بنابراین رسالت تبلیغ با احساس مسئولیت و اخلاص در عمل نخستین گام مهم برای تاثیرپذیری آن در جامعه است.


دومین اقدام مهم در این راه، استفاده از امکانات فنی و ارتباطات جدیداست، زیرا جهانی که ما در آن زندگی می کنیم، بر اثر تمدن صنعتی به صورت دهکده واحدی در آمده که در افکار و اندیشه ها، برق آسا در آن منتشر می شود و در برنامه های تبلیغاتی، هیچ نوع مانع و رادعی وجود ندارد.

جای تاسف است که بهره گیری از این رسانه ها و ابزار نوظهور اعم از سمعی و بصری و تجسمی در دست گروه های مخرب اخلاق و ویرانگر ارزشهاست.


یعنی دین ستیزانی که پایبندی بشر را به اخلاق و معنویت، سد محکم در برابر خواسته های مادی و سلطه گری جهانی خود می دانند.


از این جهت با تهاجم لشکریان شیطانی خود سعی دارند تا باورهای جوانان و اساس دین را بسوزانند، لذا باید از همین ابزار که گاهی بر ضد فرهنگ و مبانی اعتقادی و نظام ما به کار می رود، برای دفاع از خود و هجوم دشمن بهره بگیریم.


استفاده از امکانات جدید، بسیار مهم است، اما مهمتر آن است که چگونه با معلومات کافی از آن بهره بگیریم، وجود هزاران سایت که علیه نظام اسلامی و مبانی اعتقادی ما شبانه روز مشغول تبلیغ و سیاه نمایی و فرافکنی هستند، مسلما در برابر آن سایت ها و کانال های فعالی لازم است که با معلومات بیشتر به پاسخگویی پرداخته و به جای موضع گیری انفعالی، موضع گیری تهاجمی پیدا کنیم.


انتظارمی رود مدرسان و مبلغان عزیز با شیوه های نوین به طرح مسائلی بپردازند که کاربردی امروزی داشته باشد و به اصطلاح گرهی از مشکلات جوانان جامعه بگشاید تا همگان از گفتار امام صادق (علیه السلام) که " العالم بزمانه لا تهجم علیه اللوابس" پیروی کنیم.


شرایط زمان و مکان را در نظر بگیریم که آشنایی با زمان رمز موفقیت و پیروزی است، انسانی که به واهد با روش واحدی زندگی کند مقهور تبدلات و تغییرات زمان می شود، البته دست و پا زدن دشمنان و به کار گرفتن این همه سایت ها در تخریب و تشویش اذهان عمومی حاکی از ترس آنان از گسترش اسلام و تشیع است.زیرا می بینند روز به روز در دورترین نقاط جهان در حال پیشرفت است و معنویت و قدرت منطق آن خود به خود رو به توسعه و پیشرفت است.


لذا مایه خرسندی و خوشوقتی است که مدیریت محترم دبیرخانه کانون های فرهنگی مساجد کشور، پنجمین همایش را در این راستا در استان گیلان که پیوسته مرکز علما و دانشمندان و مفسران بزرگ بوده است، با حضور فرهیختگان بالاخص بقیه السلف علمای آن دیار، محقق توانمند حضرت آیت الله قربانی(دامت برکاته) برگزار می نماید.


امید است که در این گردهمایی با هم اندیشی و بهره وری از تجربه های تبلیغی پیشکسوتان در این عرصه با راهکارهای نوین، گام های بلندتری برداشته شود، در پایان توفیق همه دست اندرکاران برگزاری چنین همایشی را از خداوند سبحان مسئلت دارم.


کد خبر : 961803 تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۳
ارسال نظر