سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

آموزش و پژوهش / آموزش


با اتکال بر خداوند تبارک و تعالی ، به منظور اعتلای اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری « مدظله العالی » جهت ادای دین و تکلیف نسبت به انقلاب اسلامی و خون شهدای گرانقدر اسلام و نیز در راستای ترویج و اشاعه فرهنگ و معارف اسلام ناب محمدی (ص) و نیز مقابله اصولی و منطقی با تهاجم فرهنگی منحط و مبتذل ، ستاد عالی کانونهای فرهنگی و هنری مساجد راه اندازی شد که به تبع آن دبیرخانه کانونهای فرهنگی و هنری مساجد گیلان از سال 1371 شروع به فعالیت نمود .

یکی از معاونت های دبیرخانه کانونهای فرهنگی و هنری مساجد گیلان معاونت آموزش و پژوهش است که اصول حاکم بر آن عبارتند از :

1- تدوین سیاست ها و خط مشی آموزشی و تحقیقاتی

2-ساماندهی آموزش های مورد نیاز کانونها

3-برنامه ریزی جهت توسعه آموزش های علوم قرآنی و معارف اسلامی

4-تشکیل و ساماندهی هسته های پژوهش

5-ایجاد انگیزه و گرایش در نوجوانان و جوانان مسجد به پژوهش و برنامه های تحقیقاتی و انتشاراتی دینی

6- شناسایی نیازهای پژوهشی و ظرفیت های هسته های پژوهشی

7-توجه به امر مفاهیم قرآن در کلیه کلاس ها و در تمامی سطوح سنی

اهمیت موضوع آموزش و میزان تأثیرگذاری آن بر کیفیت برنامه ها و رشد افراد بر کسی پوشیده نیست ؛ بر همین اساس یکی از ارکان اصلی و تأثیرگذار دبیرخانه ، معاونت آموزش و پژوهش می باشد . لذا فعالیت آن به سه گروه آموزش ، پژوهش و قرآنی تقسیم می گردد.

حوزه آموزش :

آموزش در کانونهای فرهنگی و هنری مسجد یکی از ارکان مهم برنامه های کانون می باشد ، هر نوع اقدامی در کانون و ترویج هر نوع فرهنگی در واقع نوعی آموزش محسوب می شود . از این رو نوع محتوای آموزش کانونها باید به دقت زیر نظر امام جماعت مسجد انجام شود . بالا بردن سطح آگاهی عمومی نوجوانان و جوانان نسبت به هویت فرهنگی و دینی یکی از دغدغه های برنامه ریزان فرهنگی کشور می باشد ، لذا برگزاری کلاسهای مختلف عقیدتی ، احکام و تاریخ بر اساس متدهای جدید آموزش و استفاده از ابزارهای نوین می تواند موجب رونق آموزش ها در کانونها گردد.

اهم فعالیت های گروه آموزش در کانونها

برگزاری کلاسهای عقیدتی ، احکام ، تاریخ اسلام ، اخلاق اسلامی ، روانشناسی دینی ، آیه های زندگی ، مدیریتی ، کمک درسی ، تربیت مربی ، اردوهای آموزشی ، کامپیوتر ، ورزشی و ... می باشد. 

 

 آموزش و پژوهش / آموزش