سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸

آموزش و پژوهش / قرآن


حوزه قرآنی :

بی شک یکی از مهمترین و اصلی ترین برنامه های کانونها ، ترویج و آموزش علوم قرآنی و نشر معرف اسلامی می باشد. وابستگی کانونها به مساجد و جایگاه مسجد در امر ترویج شعائر اسلامی ، نگاه خانواده ها به نوع آموزش قرآن در کانونها را بسیار مثبت ساخته و بسیاری از خانواده ها ، کانونهای مساجد را بعنوان کانونهای قرآنی می شناسند از این رو ساماندهی برنامه های قرآنی و دقت در انتخاب محورهای آموزشی ، تداوم و نظم در برگزاری دوره های آموزشی و استفاده از اساتید مجرب و ..... می تواند کانونها را در جهت ایجاد انس با قرآن در بین مخاطبین یاری نماید .

اهم فعالیت های گروه قرآن

طرح تلاوت نور ، مفاهیم و تفسیر ، خانه های نور ، نمایشگاه قرآن ، نهضت قرآن آموزی ، حفظ و قرائت ، طرح های ویژه ماه مبارک رمضان ، طرح های ستاد عالی ، پیش دبستانی قرآنی و .... 

طرح قرآنی 1441 تا 1448

به منظور ترویج فرهنگ قرآن اموزی و با هدف آشنا سازی آحاد مردم با روخوانی و روانخوانی و درک مفاهیم قرآن کریم با همکاری دبیرخانه کانونهای مساجد و شبکه قرآن و معارف سیما طرح های فوق اجرا میگردد که هر سال یک سوره از قرآن جزو طرح می باشد که بر اساس آن برگزاری جلسه آموزش قرآن و مسابقات مختلف و ارزشیابی و اهداء جوائز به برگزیدگان از اهم برنامه های آن است . گفتنی است طرح قرآنی از 1441 تا 1447 با همکاری دبیرخانه ها آغاز گردیده است .

کانونهای تخصصی قرآن 

کانون تخصصی به کانونی اطلاق می شود که در کنار فعالیتهای عمومی خود در یکی از موضوع و رشته تخصصی فعالیت می نماید لذا یکی از این رشته ها قرآن است .

کانون تخصصی قرآن مجری کلیه برنامه های قرآنی بوده و علاوه برفعالیت در کانون خود ، بعنوان مجری فعالیته های قرآنی در کلیه کانونهای مساجد استان را بعهده دارد و مسئول ساماندهی و اجرای برنامه های قرآنی کانونهای استان نیز می باشد.

جشنواره قرآنی

به منظور شناسایی استعدادهای برتر و ایجاد فضای رقابتی سالم دربین کانون های مساجد و ... جشنواره قرآن هر ساله بصورت استانی و کشوری برگزار می گردد . رشته های مورد رقابت جشنواره قرآن به قرار  ذیل است : قرائت – ترتیل – حفظ 10-15  و کل قرآن – اذان – مفاهیم قرآن – ابتهال – مفاهیم نهج الابلاغه

استان گیلان هر ساله حداقل در یکی از رشته های فوق خصوصاً  قرائت ، اذان و ترتیل مقام های اول کشوری را از آن خود کرده است . 

آموزش های قرآنی 

آموزش قرآن یکی از آموزش های مهم و ارزشمند و بهترین آموزش های دبیرخانه می باشد که بصورت متمرکز و غیر متمرکز برگزار می گردد . اموزش های متمرکز اموزش  هایی است که توسط دبیرخانه یا ستاد عالی برگزار می گردد و نفرات برتر قرآنی کانون ها در آن شرکت می نمایند  و گواهی گرفته و آن آموزش ها را در کانون خود اجرا می نمایند

آموزش غیرمتمرکز، آموزش های قرآنی است که در کانون های مساجد استان برگزار می گردد لذا کانون ها با توجه به ظرفیت ، توان و اساتید حوزه قرآن ، آموزش های مختلفی از قبیل تجوید ، روخوانی ، روانخوانی ، حفظ ، قرائت ، ترتیل ، تفسیر  و تواشیح را در سر لوحه برنامه های خود قرار می دهند .

 

جلسات سنتی قرآن 

یکی از قدیمی ترین برنامه های قرآن جلسان سنتی قرآن است که اعضای کانون ها در مساجد دور هم می نشینند و به قرآن خوانی مشغول می گردند این جلسات متاسفانه در سال های اخیر خیلی کم شده لذا با توجه به ماموریت دبیرخانه کانون های مساجد ، احیاء جلسات سنتی قران شروع و ان شاء الله گسترش و تداوم خواهند گرفت هم اکنون تعداد 25 کانون مسجد در استان به جلسات سنتی قران مبادرت دارند .

  مراسم شبی با قرآن  

کانون های فرهنگی و هنری مساجد در طول سال به برنامه های و مراسم های شبی با قرآن مبادرت می ورزند هر کانون هر ساله حداقل یک الی چند شب ، مراسم شبی با قرآن برگزار می نماید بیشتر این برنامه ها در ماه مبارک رمضان اتفاق می افتد یا در مناسبت های مذهبی دیگر . لذا در مراسم شبی با قرآن برنامه هایی از قبیل قرائت قاریان برتر استان برنامه حافظ قرآن ، تواشیح ، مسابقه قرآنی و اهداء جوائز به آنان از جمله برنامه های شبی با قران می باشد .

 

جزءخوانی  وختم قرآن

یکی دیگر ازبرنامه های دبیرخانه کانون های فرهنگی وهنری مساجد گیلان جزءخوانی وختم قرآن می باشد که هر کانون به فراخور برنامه های قرآنی به این امر مبادرت دارد. بیشتر برنامه های جزءخوانی وختم قرآن در ماه مبارک رمضان در کانون های استان اتفاق می افتد که منجر به ختم قرآن می گردد .گفتنی است در مناسبت های مذهبی مختلف نیز برنامه جزء خوانی وختم قرآن نیز در کانون ها برگزار می گردد.

تفسیر قرآن

به همت دبیرخانه کانون های مساجد واهداء تفسیرهای قرآن به ائمه جماعات مساجد . طرح تفسیر قرآن نیز در کانونها برگزار می گردد بیشتر این تفسیر ها در زمان نماز جماعت در کانونها ی مساجد برگزار می گردد که امام جماعت مسجد به طور اجمالی به تفسیر قرآن می پردازد که الحمدالله از سال 88 این امر شروع شده و از جمله تفسیرهای اهدایی دبیرخانه تفسیر همراه می باشد. 

مهد شکوفه های قرآنی

از جمله برنامه هالی قرآنی کانونها ، افتتاح مهر شکوفه های قرآنی می باشد . دبیرخانه به جهت پرورش انسان ها ، به آموزش از زمان طفولیت اهمیت می دهد لذا جهت برخوداری کودکان از آموزش های قرآنی با افتتاح و راه اندازی مهد شکوفه های قرآنی به این امر اهتمام ورزیده است که انشاء الله با همکاری سازمانهای بهزیستی و آموزش و پرورش این طرح به روال عادی و خوب برسد.

همایش های مختلف قرآنی

به منظور برگزاری دوره های آموزشی، تربیتی با موضوع تربیت دینی فرزندان در خانه ، ترویج شیوه های نوین تربیتی به مربیان کانونها و نیز توجه بیشتر اصحاب فرهنگ عمومی به نقش خانه و خانواده در رشد فرهنگ دینی همایش های مختلف قرآنی با نام قرآن و خانواده در سطح استان با حضور کانونها و خانواده هایشان برگزار می گردد که با استقبال و خروجی خوبی نیز برخوردار است.

 

تفسیر سوره روم



آموزش و پژوهش / قرآن